Adwokat, radca, notariusz – co po studiach prawniczych?

0
18

Prawnik, mecenas, radca prawny, notariusz, adwokat – wszyscy ukończyli studia prawnicze, jednak każde pojęcie oznacza coś innego. Zobacz czym się zajmują oraz na czym polega ich praca.

Co załatwi notariusz? Kielce tłumaczą!

W Kielcach, tak jak w innych dużych miastach, jest dużo kancelarii zajmujących się prawem. Jedną z nich jest notariusz. Z czym zatem pomoże kancelaria notarialna? Tutaj sporządzisz wszelkie dokumenty, które mają moc prawną w postaci aktów notarialnych. Zatem to tutaj sporządzisz statut spółki, akt sprzedaży nieruchomości czy akt ustanowienia hipoteki. Notariusz także poświadczy zgodność kopii i wyciągów dokumentów oraz podpisów z oryginałem.

A może adwokat – Katowice to dobre rozwiązanie!

Adwokat, tak jak radca prawny, to tytuły zawodowe osiągnięte po 3-letniej aplikacji (adwokackiej lub radcowskiej). W kancelarii adwokackiej załatwisz wiele różnych spraw. Przede wszystkim, pozyskasz poradę prawną z szerokich tematów prawa karnego i cywilnego oraz z bardziej wąskich specjalizacji, takich jak prawo skarbowe, prawo medyczne czy prawo pracy. Adwokat w odróżnieniu od radcy prawnego musi świadczyć usługi wyłącznie we własnej kancelarii. Może to być zarówno spółka sporządzona w ramach umowy cywilnoprawnej albo indywidualna działalność gospodarcza. Z kolei radca prawny może być zatrudniony na etat na podstawie umowy o pracę w danej firmie, dla której będzie świadczył usługi prawne.

Mecenas i prawnik?

Każda osoba, która ukończyła studia prawnicze, może posługiwać się tytułem prawnika. Są to oprócz notariusza, radcy prawnego i adwokata także sędzia i prokurator oraz osoby bez specjalizacji i tytułu zawodowego. Prawnik nie może reprezentować przed sądem. Nie zobowiązują go też ścisłe i rygorystyczne obowiązki. Może jednak udzielać porad prawnych i sporządzać umowy – dlatego zawsze warto sprawdzić, czy udajemy się do kancelarii prawnej czy adwokackiej.

Mecenas z kolei jest wyłącznie tytułem grzecznościowym i obowiązuje każdego prawnika, a czasem także aplikantów na dane zawody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here