Jak wygląda proces powstawania śruby?

0
17

Śruby tylko pozornie towarzyszą nam od zawsze. Choć sam mechanizm był znany już w starożytności, to dopiero od około 400 lat stosowane są bardziej powszechnie.

Jak powstaje popularny DIN 933?

DIN 933 to jeden z najpopularniejszych rodzajów śrub – 6-kątny łeb i trzpień nagwintowany na całej długości to cechy charakterystyczne, które każdy kojarzy. Według opisanego poniżej procesu powstają wszystkie śruby, a także nakrętki (np. DIN 125), które jednak nie zawsze muszą być gwintowane. Proces powstawania śrub nie jest złożony. Na początku, stalowe pręty są rozgrzewane w piecu. Dzięki temu stal jest zmiękczana i umożliwia dalszą obróbkę. Kolejnym krokiem jest pozbawienie stali korozji, która mogła się pojawić na powierzchni. Zanurzenie stali w kwasie siarkowym, opłukanie i pokrycie powłoką gwarantuje, że żadna korozja nie zostanie na stali oraz zabezpiecza przed ponownym skorodowaniem. Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczanie śruby jest cynkowanie galwaniczne.

Następnie stalowy pręt jest prostowany i przycinany na małe kawałki odpowiadające długości śrub. Przychodzi czas na kucie na zimno. Ostudzony metal wciska się w tłoczniki, które nadają pożądany kształt. Później specjalne głowice dbają o poprawne nagwintowanie na określonej długości trzpienia. Ostatni etap to hartowanie – wygrzewanie i schładzanie. Śruby poddane takiej obróbce zwiększają swoją wytrzymałość i odporność na warunki zewnętrzne.

A kiedyś…

Zanim powstały nowoczesne maszyny, które wytwarzają takie śruby jakie znamy dziś, elementy te były wykonywane ręcznie przez kowali. Z czasem w XVI wieku zaczęto stosować maszyny wspomagające pracę – a wraz z rewolucją przemysłową nadeszła produkcja masowa. Jednak każda fabryka produkowała śruby i nakrętki o różnych wymiarach, które często nie pasowały do siebie. W tym celu w trakcie XIX wieku kilkukrotnie próbowano wprowadzić systemy ujednolicające parametry, takie jak wielkość czy kąt nagwintowania. Skutkiem tego zarówno Wielka Brytania jak i USA miały własne metryki, które pomagały w krajowej produkcji. Obecnie obowiązujące standardy ISO oraz DIN powstały dopiero w połowie XX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here